Svet-Stranek.cz
2. ZŠ Dobříš, Školní 1035
Třída 5.A

Akce třídy:2. ZŠ Dobříš, Školní 1035

Akce třídy

Akce, které už proběhly.

28. 6. 2013 - Vysvědčení.


Pátek 28. 6. byl poslední den školy, poslední den, kdy jsme se společně sešli v naší třídě. Rozdali jsme si vysvědčení, popřáli si hezké léto a vyrazili jsme na prázdniny.....

Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vysvedceni_28.6.201 3


27. 6. 2013 - Poslední společná zmrzlina.


Fotografie:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Zmrzlina_27._6._201 3


26. 6. 2013 - Poslední dny ve škole.


Od pondělí vyklízíme třídu na prázdniny a při tom stihneme i na nějaké hry.
Foto ve fotogalerii.


24. 6. 2013 - Literární cestovka.


V pátek 21. 6. se zúčastnilo 10 vybraných žáků 5. ročníku naší školy akce Literární cestovka, kterou pořádala knihovna. Za naší třídu byli vybráni Kryštof Kroc, Ondra Mezera, Bára Ficová a Terezka Kozohorská.
Děti po skupinách procházely po památkách Dobříše a cestou odpovídaly na otázky, které si musely na trase na označených místech najít. Celkem mohly děti získat 25 bodů. Skupina, ve které byly děti z naší třídy, získala 22 bodů. Vítězná skupina získala 24 a půl bodu a byla z 1. ZŠ.
Počasí jsme měli hezké, cestou jsme si udělali přestávku na svačinu na dětském hřišti Na kole a osvěžili se zmrzlinou u Bedřicha. Všechny skupiny se pak sešly v Hus. parčíku, kde proběhlo vyhodnocení celé akce a na závěr se děti šly ještě podívat do Depozitáře a archivu Muzea města Dobříše, kde si mohly prohlédnout fotografie ze staré i současné Dobříše. Pan Průša, který se o depozitář stará, dětem vyprávěl různé zajímavosti z historie Dobříše a odpovídal jim na jejich otázky.

Fotografie z akce na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Literarni_cestovka_ 21._6._2013


19. 6. 2013 - Povídání s Janou Pechanovou.


Ve středu 19. 6. za námi do školy přišla naše vynikající dálková plavkyně Jana Pechanová, aby si s námi popovídala o plavání, kterému se věnuje od svých 10 let a o ve kterém dosáhla velkých úspěchů. Na olympiádě v Londýně se umístila na 9. místě v dálkovém plavání na 10km. Přes všechny své úspěchy je velice skromná, povídání s ní bylo moc příjemné, dozvěděli jsme se od ní spoustu zajímavých věcí a zážitků ze závodů. Dětem přinesla ukázat medaile ze svých závodů a téměř hodinu si s nimi povídala a odpovídala na jejich otázky. Pro děti bylo zajímavé setkat se s tak úspěšnou sportovkyní.
Momentálně má Jana Pechanová úplně jiné starosti než je plavání, protože čeká miminko a každým dnem by měla rodit, tak jsme byli rádi, že si na nás udělala čas zvlášť v tak velkém horku. Kolem 9h jsme se s Janou rozloučili, poděkovali jí za milou návštěvu v naší škole a popřáli jí spoustu dalších medailí při závodech a radost z miminka, které se jí už brzy narodí.

Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Povidani_s_Janou_Pe chanovou_-_19._6._2013


18. 6. 2013 - Vycházka do Malé Hraštice.


V úterý 18. 6. jsme ve velmi horkém dni vyrazili na turistickou vycházku. Vyrazili jsme před 8h na linkový autobus, který nás odvezl do Mokrovrat. Odtud jsme šli pěšky do Malé Hraštice. Tam jsme se občerstvili v cukrárně a v 11h jsme vyrazili na vlak, který nám jel v 11,20h. Na Dobříš jsme dorazili po půl dvanácté a pak už jsme měli před sebou jen cestu z vlakového nádraží do školy. Když jsme dorazili do školy, na teploměru bylo 36 stupňů. Byli jsme rádi, že už jsme zpátky a že jsme vycházku zvládli i v tak horkém počasí.

Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Mala_Hrastice_18._6 ._2013


11. 6. 2013 - Botanicus Ostrá n. Labem.


V úterý 11. 6. 2013 jsme navštívili Historické centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré nad Labem. Počasí nám opět přálo, tak jsme si užili hezký den na čerstvém vzduchu a v přírodě. Děti si mohly vyrobit svíčku, ruční papír, mýdlo, provaz, vyzkoušely si drátování, rýžování zlata, lukostřelbu, mohly si vyrobit něco z keramiky, upéct perník, vyzkoušely si psaní husím brkem nebo tisknout na tiskařském lisu. Občerstvit se mohly děti v místní hodovně, kde nabízeli výborné keltské palačinky, bramboráky a různé slané a sladké pečivo. V krásných zahradách se nechalo odpočívat, procházet se a přitom si prohlížet rozkvetlé květiny, bylinky a keře. A když se utratily všechny groše, vyrazili jsme domů.

Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Botanicus_Ostra_-11 ._6._2013

10. 6. 2013 - Dravci v anglickém parku.


V pondělí 10. 6. jsme se vyrazili podívat do anglického parku na dravce a sovy, které nám přivezla z Lednického parku společnost Zayferus, která se zabývá ochranou dravců.
Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o dravcích i sovách a pak mohly vidět lety dravců a jak někteří dravci loví.
http://www.zayferus.cz/ukazky-dravcu-pro-skoly-a-v erejnost/7-ukazky-dravcu-pro-skoly-krasa-letu-drav ych-ptaku/
Fotografie z akce:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Dravci_-_10._6._201 3

7. 6. 2013 Rozloučení.


V pátek 7. 6. jsme se v 16,30h sešli s dětmi a jejich rodiči, abychom se společně rozloučili. Kolaříkovi nám zajistili příjemné místo k posezení v Brodcích a připravili nám oheň.
Vyšlo nám krásné počasí, svítilo sluníčko a bylo teplo. Všichni přišli v dobré náladě a se spoustou dobrot. Paní Kolaříková nám upekla krásný a moc dobrý dort (moc za něj děkujeme!). Než jsme se do něj pustili, vyfotili jsme se s ním. A pak měly děti pro mě naplánované překvapení. Za jejich milá slova, kytičku a nádherný dárek, který mě moc potěšil a zároveň hodně překvapil, jim moc děkuji. Vymyslely moc hezký dárek, budu na ně mít krásnou památku, mám z něj opravdu velkou radost!!!
A pak už se rozkrojil dort, aby ho všichni mohli ochutnat. Některé maminky nám také napekly buchty, každý přinesl buřty na opečení a spoustu dobrot pro děti.
Děti se vyřádily při fotbalu a různých hrách na trávníku, opekly si buřty, rodiče si společně popovídali. Sešlo se nás hodně, děti si to společně užily a rodiče dětí doufám také.
A teprve, když se začalo stmívat, vyrazili jsme směrem k domovům.
Jsem ráda, že se nás tolik sešlo a že si rodiče udělali také čas a přišli společně s dětmi.

Fotografie z akce:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_7._6._20 13
Fotografie od rodičů:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Rozlouceni_-_fotky_ od_rodicu4. 6. 2013 Oslava MDD.


V úterý 4. 6. jsme dodatečně oslavili Den dětí v kavárně Velbloud. Paní Tuláčková, majitelka kavárny, pro nás připravila posezení v nekuřáckém oddělení kavárny. Děti si tak zpříjemnily úterní dopoledne různými dobrotami a s plnými bříšky se vrátily do školy.

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Velbloud_4.6.2013


31. 5. 2013 Dětský den.


Děti dnešní den ve škole strávily hraním her a besedou s policisty z Poříčního oddílu Slapy. Kvůli ošklivému počasí byl zrušen program v anglickém parku.
Fotografie:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Detsky_den_31.5./


29. 5. 2013 Projekt - Kocába - dokončení.


Ve středu jsme zakončili projekt o Kocábě a společně jsme zhodnotili včerejší turistickou vycházku. Děti použily všechny práce, které vytvořily během putování v okolí Kocáby a které si připravily o Kocábě před touto vycházkou. Přednesli jsme si básničky, které děti složily na březích Kocáby a vybereme tu nejlepší.

Fotografie na: http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Kocaba_-_projekt_-_ 29.5.2013

29. 5. 2013 Matematika a český jazyk.


V hodině matematiky jsme se učili o získávání dat a jejich zpracování do grafů. Děti pak doma sledovaly během 5 dnů venkovní teplotu v určitou hodinu a z jejich sledování pak vytvořily své grafy.
V hodině českého jazyka měly zase děti za úkol popsat své kolo.
Jejich práce můžete vidět ve fotogalerii.


28. 5. 2013 Turistická vycházka - Kocába a okolí.


V úterý 28. 5. jsme společně s 2. C vyrazili do přírody. Je to naše už druhá společná vycházka. Tentokrát jsme si naplánovali trasu údolím říčky Kocáby. Počasí se naštěstí po několika deštivých dnech umoudřilo, nepršelo a dokonce nám během dopoledne svítilo sluníčko.
Vyrazili jsme ze školy v 7, 45h na linkový autobus, který odjížděl v 8h směrem na Nový Knín.
Vystoupili jsme na zastávce u rozcestí na Pouště. Od té doby už jsme šli pěšky. Procházeli jsme chatovou oblastí u Pouští a než jsme sešli ke Kocábě, udělali jsme si první zastávku. Děti si ve skupinách připravily informace o Kocábě, ale také o místech, kterými jsme procházeli, o Pouštích a Novém Kníně. Každá skupina si pak na závěr svého povídání připravila 3 otázky pro děti ze druhého ročníku. Kdo dobře poslouchal, co jim páťáci řekli o Kocábě a jejím okolím, uměl na všechny otázky odpovědět. Druháci odpovědi na všechny otázky zvládli, občas s malou nápovědou, a ti, co správně odpověděli, dostali sladkou odměnu.
Než jsme vyrazili směrem ke korytu Kocáby, děti si daly malou svačinu a mohli jsme pokračovat. Překročili jsme lávku, která vedla přes Kocábu a vydali jsme se lesní cestou směrem na Knín.
Další zastávka byla v lese, kde děti ve svých skupinách měřily obvod kmenů vybraných 5 stromů a pak počítaly průměrný obvod kmene stromu. Dalším úkolem bylo poznávání druhů stromů v lese. Děti určovaly stromy podle listů nebo jehličí. Uhlem pak nakreslily 3 listy z listn. stromů a 2 větvičky z jehličnatých stromů.
A pak už jsme pokračovali dál. Na další zastávce, která byla na hřišti u chatové osady, jsme si zopakovali 1. pomoc, obvázali ruce, nohy a zkoušeli jsme přenést zraněného. Udělali jsme si i závod v přenesení zraněného.
Když jsme zvládli zdravovědu, pokračovali jsme dál lesem a naším cílem bylo ohniště u Kocáby. Všichni už se těšili na buřty. Cestou každý sebral nějaké dřevo na oheň. Kluci se postarali o rozdělání ohně a udržovali ho po celou dobu opékání buřtů. U ohně se muselo vystřídat 40 opékačů buřtů.
Když jsme si pochutnali na buřtech, pokračovali jsme v cestě, při které měly děti za úkol vymyslet ve skupinách básničku o Kocábě. Jak se básničky jednotlivým skupinám povedly, se dozvíme až zítra ve škole, kde si básničky společně řekneme.
Poslední zastávku jsme měli v lese, odkud jsme už pak měli jen kousek na rozcestí, kde na nás čekal autobus, který nás pak odvezl do školy. Na poslední zastávce jsme vyhledávali po skupinách na mapě Dobříšska trasu, kterou jsme společně pěšky prošli. Všem se podařilo trasu na mapě vyhledat.
A protože jsme měli ještě chvíli čas, pustily se děti do stavění domečků v lese.
Cestou k autobusu jsme se pak ještě zastavili u studánky Všech přání, kde jsme si mohli přát tři přání. Někteří i ochutnali vodu ze studánky.
A pak už jsme vyrazili k autobusu, který už na nás čekal, aby nás odvezl zpátky do školy.
Užili jsme si krásný slunečný den v přírodě, při kterém jsme se prošli údolím říčky Kocáby a i když jsme místy museli zdolávat blátivé cesty, zvládli jsme celou trasu, která byla asi 6 -7km dlouhá, úplně bez problémů a s dobrou náladou.

Fotografie z vycházky na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Kocaba_28.5.2013
17. 5. 2013 Návštěva knihovny.


V pátek 17. 5. jsme navštívili knihovnu. Program v knihovně byl zaměřený na dobříšské pověsti. Děti si společně přečetly některé pověsti a jednu z nich pak měly ve svých skupinách zdramatizovat.

Fotografie z knihovny:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny_1 7._5._2013

16. 5. 2013 Tv.


Ve čtvrtek 16. 5. jsme vyrazili na tělocvik na hřiště u zemědělského učiliště. Bylo krásné počasí, svítilo sluníčko, jen tráva byla po ránu trochu mokrá. Děti se nejdříve rozcvičily a pak si kluci zahráli fotbal a zbytek třídy trénoval přihrávky míčem formou různých her.

Fotografie z Tv:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Tv_-16._5.

14. 5. 2013 Tv - zámecký park.


V úterý 14. 5. jsme měli tělocvik v zámeckém parku. Bylo hezké počasí, tak jsme si to užili.

Fotografie:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Tv-zamecky_park_-_1 4.5.2013


2. 5. 2013 Přírodověda - Podnebné pásy - skupinová práce.


V úterý 30. 4. děti pracovaly ve svých skupinách na projektu, který byl zaměřený na podnebné pásy. Každá skupina měla určený jiný podnebný pás. Ve čtvrtek 2. 5. každá skupina svůj projekt prezentovala ostatním dětem a pak si děti svá díla ohodnotily.

Vyhodnocení projektů:

SURIKATY - 1. místo
Goriláci - 2. místo
Orbiťáci , Kosmonauti - 3. - 4. místo
Zebry - 5. místo23. 4. 2013 Černé divadlo v Praze.


V úterý 23. 4. jsme vyrazili do Prahy do Černého divadla na představení "Ulice plná kouzel".
Během celého představení mohly děti sledovat, jak se střídá trojrozměrné černé divadlo s kresleným divadlem, s pantomimou a tancem.
Na závěr představení jim pak herci předvedli techniky, které se používají v černém divadle a děti si to mohly vyzkoušet i na jevišti.
A pak už nás čekala cesta rušnou Prahou na autobus a návrat do školy.

( http://www.divadlometro.cz/calendar/event/11-ulice -plna-kouzel-pro-skoly/)
Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Divadlo_Praha_23.4. 2013


19. 4. 2013 Den Země - úklid přírody.


V pátek 19. 4. jsme s dětmi vyrazily v rámci Dne Země uklízet odpadky do přírody. Naše cesta směřovala do Brodců a směrem na Vlašku, kde jsme uklízeli i v loňském roce. Počasí nám vydrželo, nepršelo a bylo teplo. Šli jsme společně s 5.B a s 5.C. Potěšilo nás, že jsme tolik odpadků letos nenašli. Děti sbíraly opravdu pilně. Když jsme úklid přírody dokončili, odpočinuli jsme si a nasvačili jsme se u na louce a pak jsme vyrazili zpátky do školy.

Foto na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_19.4.2013


10. 4. 2013 Vlastivěda - projekt "Turistická místa západních Čech"


Ve středu 10. 4. děti v hodině vlastivědy dokončovaly skupinovou práci, která byla zaměřená na zajímavá místa západních Čech. Děti budou své práce ještě prezentovat před třídou, seznámí nás s místy, která ve své práci chtěly představit ostatním. Poté si děti vyberou práci, která je nejvíce zaujala. Všechny práce máme opět vystavené na chodbě před naší třídou.

1. místo - Zebry
2. místo - Orbiťáci
3. místo - Goriláci
4. místo - Kosmonauti
5. místo - Surikaty

Fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vlastiveda_-_zapadn i_Cechy_10._4._2013

9. 4. 2013 Prevence kouření


V úterý 9. 4. se děti zúčastnily přednášky, která byla zaměřena na prevenci kouření. Děti se během 2 hodinové přednášky dozvěděly o škodlivosti kouření, jak se kouření vyvarovat a jaká zdravotní rizika s sebou nese kouření.
Fotografie z přednášky na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Prevence_koureni_9. 4.2013


5. 4. 2013 Skupinové erby


Děti si ve skupinách vytvořily erby ke svým jménům skupin. Dnes si své erby ohodnotily a určily, který erb se jim nejvíce líbí. A jak jenotlivé erby dopadly?

1. místo - Surikaty
2. místo - Goriláci
3. místo - Kosmonauti
4. místo - Zebry
5. místo - Orbiťáci

Všechny erby najdete ve fotogalerii.


4. 4. 2013 Turnaj ve vybíjené - 7. zápas


Ve čtvrtek 4. 4. jsme odehráli poslední zápas našeho třídního turnaje ve vybíjené. Poslední zápas skončil 8 : 7 pro Sněhuláky. Celý turnaj ve vybíjené tak vyhráli Sněhuláci 5 : 2.


2. 4. 2013 Nové skupiny


Na přání dětí jsme vytvořili nové pracovní skupiny ve třídě. Děti budou v těchto skupinách pracovat od dubna. Prvním úkolem nových skupin bylo určit si jméno skupiny. Každá skupina si vytvoří také svůj erb.
A jak se skupiny jmenují a kdo v nich bude pracovat?

Goriláci - Bára Ficová, Martin Voltr, Tomáš Kadlec, Ondra Janda

Kosmonauti - Dianka Hošková, Ondra Mezera, Adam Matějů, Honza Abbid

Orbiťáci - Terezka Kozohorská, Kryštof Kroc, Tomáš Jechort, Vojta Horký, Kuba Brabenec

Surikaty - Eliška Moravcová, Patrik Zemen, Šimon Svojitka, Matěj Čermák, Eliška Černá

Zebry - Nikolka Pincová, Petr Hamet, Kuba Kolařík, Adam Herel, Míša Zálešák2. 4. 2013 Turnaj ve vybíjené - 6. zápas


V úterý 2. 4. jsme odehráli 6. zápas ve vybíjené. Zápas skončil 7 : 5 pro Sněhuláky. Na zápasy je to po dnešní hře 4 : 2 pro Sněhuláky.


2. 43. 2013 Vyhodnocení práce ve skupinách


Ve středu 27. 3. jsme vyhodnotili práci ve skupinách za měsíc březen. Od dubna budeme mít nové skupiny.

1. místo TUČŇÁCI
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

2. místo MRAVENCI
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Čermák Matěj, Brabenec Jakub)

3. místo CHLUPÁČI
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)

4. místo ANANASÁCI
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)

5. místo KEDLUBNY - 45,5b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Patrik Zemen)
26. 3. 2013 Matematická soutěž Klokánek


V pátek 22. 3. jsme se zúčastnili matematické soutěže Klokánek. Během 60 minut děti počítaly 24 matematických úloh. Celkem mohly děti získat 120 bodů. Úlohy byly po 3, 4 a 5 bodech. Za špatnou odpověď se odečetl 1 bod, za nesplněný úkol se nedostal žádný bod ani se žádný neodečetl.
Nejvíce bodů z naší třídy získal Ondřej Mezera. Podařilo se mu získat 91 bodů! Na druhém místě se umístil Kryštof Kroc a na třetím místě Terezka Kozohorská.


26. 3. 2013 Turnaj ve vybíjené - 5. zápas


V úterý 26. 3. jsme odehráli 5. zápas ve vybíjené. Zápas skončil 4 : 3 pro Šmouly. Na zápasy je to po dnešní hře 3 : 2 pro Sněhuláky.22. 3. 2013 AJ - Clothes (Oblečení)


V pátek 22. 3. jsme měli během hodiny Aj malou módní přehlídku. Každý si měl doma připravit návrh oblečení pro kluka a pro dívku. Ve škole pak ostatním své modely a modelky představili a popsali jejich oblečení. Návrhy všech modelů jsme si vystavili ve třídě. Foto ve fotogalerii.


22. 3. 2013 Velikonoce - skupinová práce


V pátek 22. 3. jsme se při skupinové práci zaměřili na blížící se Velikonoce.
Všechny skupiny vytvořily moc pěkné prezentace Velikonoc. Některé skupiny pracovaly v malém počtu, o to víc se pak musely snažit.
V pondělí se k Velikonocům opět vrátíme. Každá skupina nám představí svou práci a společně si tak připomeneme, proč slavíme Velikonoce, jaké zvyky se k nim váží a všechno, co s Velikonocemi souvisí - koledy, říkadla, recepty, atd.

Fotografie z přípravy prezentací:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Velikonoce_22._3._2 013


21. 3. 2013 Turnaj ve vybíjené - 4. zápas


Ve čtvrtek 21. 3. jsme odehráli 4. zápas ve vybíjené. Zápas skončil 4 : 3 pro Sněhuláky. Na zápasy je to po dnešní hře 3 : 1 pro Sněhuláky.


19. 3. 2013 Velikonoce v Hornickém domku v Příbrami


V úterý 19. 3. jsme vyrazili do Příbrami do Hornického domku, abychom se přiblížili Velikonoce. Do Hornického domku jsme se brodili sněhem, který vůbec nepřipomínal, že je jaro za dveřmi.
Děti si mohly vyzkoušet pečení perníčků a jejich zdobení, uplést pomlázku, namalovat vajíčka voskem a vyrobit drobné ozdoby z látek, šišek a těstovin. K tomu si mohly zazpívat nebo zařehtat velkou řehtačkou. Děti měly také možnost koupit si už ozdobené velikonoční perníčky, pomlázky, řehtačky a různé drobnosti. Pak už si jen počkaly než se dopečou perníčky, které si vykrojily v dřevěných formách a mohly jsme vyrazit zpátky do školy.

Všechny fotografie z této akce jsou na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Hornicky_domek_Veli konoce_19.3.2013


19. 3. 2013 Slohová práce "Můj prázdninový den"


Děti měly během jarních prázdnin za úkol vybrat si jeden den, který se jim z prázdnin nejvíce líbil a převyprávět ho ostatním a doplnit kresbou. Dětem se tato práce povedla, tak jsme si všechny práce vystavili ve třídě.

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Slohova_prace_-_Muj _prazdninovy_den_19._3._2013

Ve středu 20. 3. děti hlasovaly pro práci, která se jim nejvíce líbila.
Na prním místě se umístila Dianka Hošková, na druhém místě Honza Abbid a na třetím místě Patrik Zemen.


7. 3. 2013 Turnaj ve vybíjené - 3. zápas


Ve čtvrtek 7. 3. jsme odehráli 3. zápas ve vybíjené. Obě družstva opět hrála v oslabení. Zápas skončil 7 : 6 pro Sněhuláky. Na zápasy je to po dnešní hře 2 : 1 pro Sněhuláky.


6. 3. 2013 Vlastivěda - projekt Východní Čechy


V úterý 5. 3. jsme začali pracovat na projektu, který je zaměřený na poznávání východních Čech. Jednotlivé skupiny si vybraly zajímavá místa ve východních Čechách, o kterých chtěly získat více informací a seznámit s nimi ostatní. V úterý všechny skupiny své projekty dokončily a ve středu je prezentovaly před třídou. Ve skupinách si pak vybraly projekt, který je nejvíce zaujal. Některé skupiny musely celou práci zvládnout v malém počtu, protože pořád chybí ve třídě hodně dětí. Většina skupin odvedla pěknou práci i v malém počtu svých členů.
Vyhrála práce Tučňáků, na které se shodly téměř všechny skupiny. A jak dopadly ostatní skupiny?
1. místo - Tučňáci
2. místo - Chlupáči
3. místo - Mravenci
4. místo - Ananasáci
5. místo - Kedlubny

Jak všechny práce dopadly, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vlastiveda_-_vychod ni_Cechy_6._3._2013
5. 3. 2013 Turnaj ve vybíjené - 2. zápas


V úterý 5. 3. jsme sehráli 2. zápas ve vybíjené. Obě družstva hrála v oslabení, protože chybí hodně dětí. Za družstvo Šmoulů hrálo 5 hráčů a za družstvo Sněhuláků hrálo 6 hráčů. Zápas skončil 6 : 5 pro Sněhuláky. Na zápasy je to po dnešní hře 1 : 1.


1. 3. 2013 Pozvánka na turnaj ve vybíjené - skupinová práce


V pátek 1. 3. děti ve svých skupinách vytvářely v hodině ČJ pozvánku na třídní turnaj ve vybíjené. V některých skupinách bylo na práci málo dětí, o to víc se musely děti snažit, aby zvládly dokončit práci jako ostatní skupiny, které byly v plném počtu. Jak se dětem pozvánky povedly, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Pozvanka_1._3.2013#


1. 3. 2013 Vyhodnocení práce ve skupinách


V pátek 1. 3. jsme vyhodnotili práci ve skupinách za měsíc únor. Na prvním místě se umístila skupina KEDLUBNY se 45,5 body. A jaké je pořadí ostatních skupin?

1. místo KEDLUBNY - 45,5b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Patrik Zemen)

2. místo MRAVENCI - 46,5
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Čermák Matěj, Brabenec Jakub)

3. místo CHLUPÁČI - 48b
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)

4. místo TUČŇÁCI - 49,5b
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

5. místo ANANASÁCI - 53,5b
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)28. 2. 2013 Turnaj ve vybíjené


Ve čtvrtek 28. 2. jsme zahájili při hodině Tv třídní turnaj ve vybíjené. Děti se už předem rozdělily do 2 skupin a zvolily si své kapitány. Každé družstvo si pak společně vybralo barvu trička, ve kterém se bude hrát a zvolilo si, jak se budou jmenovat.

ŠMOULOVÉ
- barva trička: modrá
- kapitán: Adam Matějů
- ostatní hráči: Šimon, Bára, Tomáš J., Nikola, Martin, Eliška M., Patrik, Petr, Kuba B. a Míša

SNĚHULÁCI
- barva trička: bílá
- kapitán: Honza Abbid
- ostatní hráči: Ondra J., Diana, Ondra M., Terezka, Kryštof, Eliška Č., Vojta, Kuba K., Tomáš K., Adam H.

První zápas skončil 6 : 4 pro družstvo Šmoulů. Družstvo Šmoulů dnes hrálo v malém počtu, hodně hráčů jim v hřišti chybělo, tak mělo družstvo Sněhuláků nevýhodu při vybíjení.
Druhý zápas budeme hrát v úterý.


26. 2. 2013 Florbalový turnaj třídy - 5. zápas


V úterý 26. 2. jsme odehráli poslední florbalový zápas. V 5. zápasu opět zvítězil tým Zeber
3 : 1. Góly dali: Vojta (2), Martin (1), Ondra M. (1).
Na zápasy zvítězil tým Zeber 5 : 0.

Vítěz florbalového turnaje:

ZEBRY

Kuba B. (kapitán), Diana, Nikola, Eliška M., Martin, Tomáš J., Šimon, Honza, Vojta, Petr, Patrik


21. 2. 2013 Florbalový turnaj třídy - 4. zápas


Ve čtvrtek 21. 2. jsme odehráli už 4. zápas ve florbalu. Opět vítězí tým Zeber, tentokrát 5 : 3. Na zápasy Zebry vedou 4 : 0. Góly dali: Patrik (1), Dianka (1), Adam M. (1), Ondra M. (1), Martin (1), Barča (1) a Vojta (1).
V úterý se rozhodne, jestli to bude poslední zápas našeho turnaje nebo ne.
Záleží, kdo v 5. zápasu vyhraje. Jestli to budou opět Zebry, náš turnaj tímto zápasem skončí a pokud zvítězí Plameňáci, budeme ve florbalu pokračovat.


20. 2. 2013 Vlastivěda - BRDY - skupinová práce


Ve středu 20. 2. jsme se v hodině vlastivědy zaměřili na Brdy. Děti si ve svých skupinách připravily různé zajímavosti a informace o Brdech a seznámily s nimi pak ostatní skupiny. Některé skupiny dané téma Brdy zpracovaly pěkně, ale někteří žáci se na skupinovou práci nepřipravili. Hotovou práci pak předvedly jednotlivé skupiny před tabulí a na závěr jsme zase vyhodnotili nejlepší skupinu. Na 1. místě se téměř jednohlasně umístila skupina Chlupáči a stejně tak poslední, 5. místo, bylo rozhodnuto také jednohlasně - umístila se na něm skupina Mravenci.
A jak dopadly ostatní skupiny?
2. místo - Kedlubny
3. místo - Tučňáci
4. místo - Ananasáci
5. místo - Mravenci

Všechny práce jsou vystavené na chodbě u naší třídy.
Fotografie z práce jednotlivých skupin, z prezentace výsledné práce a hotové práce najdete na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vlastiveda_-_Brdy_2 0._2._2013/


19. 2. 2013 Florbalový turnaj třídy - 3. zápas


V úterý 19. 2. jsme odehráli při hodině Tv 3. zápas našeho florbalového turnaje. Tým Plameňáků je pořád v oslabení, na hřišti se střídalo jen 6 hráčů. Zápas skončil opět výhrou týmu Zeber stavem 6 : 0. Na zápasy vedou Zebry 3 : 0.
Góly dnes dali : Vojta (1), Martin (2), Dianka (2) a Tomáš J. (1).

Fotky z dnešního zápasu můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/florbal_19.2.2013


18. 2. 2013 Pythagoriáda - školní kolo


Ve středu 13. 2. se děti zúčastnily školního kola matematické soutěže Pythagoriáda, která je určena pro žáky 5. - 8. tříd.
Nejvíce bodů z naší třídy získal Kryštof Kroc a hned za ním se umístil Matěj Čermák, který měl o 1 bod méně. Oba postupují do okresního kola, které se uskuteční v Příbrami. Gratulujeme!


15. 2. 2013 Reportáž z florbalového zápasu


Dnes děti ve svých skupinách psaly reportáž z florbalového zápasu, který se hrál ve čtvrtek 14. 2. při hodině Tv. V každé skupině si děti vybraly reportéra, který s reportáží vystoupil před třídou. Děti pak ve skupinách vybraly nejlepší reportáž. Na prvním místě se umístila reportáž skupiny Tučňáci, na které se shodly téměř všechny skupiny. Tučňáci získali 5 bodů. Na 2. místě se umístili Ananasáci s 9 body, na 3. místě Mravenci s 10 body, na 4. místě Chlupáči s 12 body a na 5. místě Kedlubny se 14 body.

Na reportáže se můžete podívat na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Reportaz_-_florbal_ 15.2.2013


14. 2. 2013 Florbalový turnaj třídy - 2. zápas


Ve čtvrtek 14. 2. jsme sehráli 2. zápas ve florbalu. Zvítězil opět tým Zeber, tentokrát 3 : 1. Góly dali: Dianka (1), Tomáš J. (1), Kuba B. (1), Adam M. (1).
Tým Plameňáků byl dnes ale v nevýhodě, hrálo jen 6 dětí včetně brankáře, takže si Plameňáci během dnešního zápasu hodně zaběhali.
Na zápasy po dnešku vedou Zebry 2 : 0.


12. 2. 2013 Florbalový turnaj třídy


V úterý 12. 2. jsme při Tv odehráli 1. zápas našeho 2. florbalového turnaje. Již minulý týden se děti rozdělily do dvou týmů, mají své kapitány, vybraly si barvu triček, kterou bude mít jejich tým a vybraly si jména. V turnaji se utkají Zebry, které mají bílé nebo černé tričko a Plameňáci, kteří mají červená trička. První zápas skončil nerozhodně 3 : 3, a proto musely rozhodnout o vítězi nájezdy, ve kterých zvítězil tým Zeber. Zápas tak skončil 5 : 4 pro Zebry a na zápasy tedy vedou Zebry 1 : 0.

ZEBRY - Kuba B. (kapitán), Diana, Nikola, Eliška M., Martin, Tomáš J., Šimon, Honza, Vojta, Petr, Patrik

PLAMEŇÁCI - Kryštof (kapitán), Terezka, Barča, Eliška Č., Ondra M., Adam H., Adam M., Kuba K., Míša, Tomáš K., Ondra J.

Fotografie týmů ve fotogalerii.

11. 2. 2013 Helpíkův pohár


V pondělí 11. 2. se děti zúčastnily Helpíkova poháru. V první části se děti seznámily se základními úkony pro záchranu života. Ve druhé části si ověřily formou testu své znalosti týkající se 1. pomoci a ve třetí části si děti vyzkoušely 1. pomoc prakticky. Každé dítě si pod dohledem záchranáře vyzkoušelo masáž srdce, stabilizovanou polohu a jak zastavit krvácení.

Jak to dětem šlo, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Helpikuv_pohar_11._ 2._2013

6. 2. 2013 Přírodověda - projekt "Vesmír"


V úterý 5. 2. děti při hodině přírodovědy pracovaly ve skupinách na projektu, který byl zaměřený na vesmír. Děti si připravily spoustu materiálu, obrázků a informací o vesmíru. Využily toho, co se naučily při hodinách přírodovědy a k tomu přidaly ještě další zajímavosti, které se jim podařilo získat z různých dostupných zdrojů jako je internet, časopisy, knihy a encyklopedie. Materiálu měly děti tolik, že ani všechen nevyužily. Ve skupinách pracovali všichni, děti měly rozdělené práce a každá skupina se snažila, aby ta jejich práce byla co nejlepší. Některé skupiny byly oslabené, protože měly některé své členy nemocné, ale na výsledné práci to nebylo poznat. Musím děti pochválit, měly toho opravdu hodně připraveného a pracovali všichni s velkým nasazením.
Ve středu 6. 2. každá skupina svoji práci prezentovala před třídou a pak už se jen hodnotilo, která práce se nejvíce líbila.


A jak jednotlivé skupiny dopadly?
Na 1. místě se umístila skupina CHLUPÁČI se 4 body. Poprvé se při hlasování všichni shodli a práci této skupiny dali na 1. místo.
2. místo obsadila skupina Kedlubny s 9 body,
3. místo získala skupina Mravenci s 10 body,
na 4. místě se umístili Ananasáci s 11 body
a na 5. místě skončili Tučňáci se 16 body.

Všechny práce jsou vystavené na chodbě u naší třídy.

Jak děti pracovaly a jejich hotové práce můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Prirodoveda_-Projek t_Vesmir_5._2._20134. 2. 2013 Vyhodnocení práce ve skupinách


V pondělí 4. 2. jsme vyhodnotili práci ve skupinách za měsíc leden. Na prvním místě se tentokrát umístila skupina TUČŇÁCI s 20,5 body.
A pořadí jednotlivých skupin v měsíci lednu:

1. místo TUČŇÁCI - 20,5b
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

2. místo ANANASÁCI - 25,5b
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)


3. místo MRAVENCI -27b
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Zemen Patrik, Brabenec Jakub)

4. místo KEDLUBNY - 28,5b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Čermák Matěj)

5. místo CHLUPÁČI - 29,5b
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)


23. 1. 2013 Vlastivěda - Projekt - Poznáváme Prahu


Ve středu 23. 1. jsme při hodině vlastivědy pracovali na projektu, který byl zaměřený na seznámení s Prahou. Děti pracovaly ve skupinách. Zaměřily se na významná místa v Praze, na zajímavá historická místa nebo si vybraly zajímavá místa ze současnosti.
Výslednou práci pak musela celá skupina prezentovat před třídou. Na závěr si pak všechny práce mohly jednotlivé skupiny ještě prohlédnout a společně určit pořadí, jak se jim jednotlivé práce líbily.
A jak jednotlivé skupiny dopadly?
1. místo - TUČŇÁCI - 5b
2. místo - ANANASÁCI - 7b
3.místo - CHLUPÁČI - 9b
4. místo - MRAVENCI - 14b
5. místo - KEDLUBNY - 15b
Skupina Kedlubny byla oproti ostatním v nevýhodě, protože na projektu pracovali jen dva žáci, ostatní ze skupiny chyběli.
Výsledné práce jsou vystavené na chodbě u naší třídy.

Fotografie z tvoření, z prezentace a vyhodnocení můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vlastiveda_-_Praha_ 23.1.201316. 1. 2013 Návštěva knihovny


Ve středu 16. 1. jsme se vypravili do knihovny. Pravidelně si chodíme půjčovat knížky, které pak čteme při hodinách čtení.
Fotografie z návštěvy knihovny jsou ve fotogalerii a další fotografie na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Navsteva_knihovny_1 6._1._2013


9. 1. 2013 Vyhodnocení práce ve skupinách


Ve středu 9. 1. jsme vyhodnotili práci ve skupinách za měsíc prosinec. Tentokrát došlo ke změně na 1. místě, na kterém se dvakrát umístila skupina KEDLUBNY, která tentokrát ale skončila až na 5. místě. Skupina od prosince soutěží ve čtyřech, protože se jim odstěhovala Martinka Bednářová. Na 1. místě je vystřídala skupina ANANASÁCI.
A jak soutěžení za prosinec dopadlo?

1. místo ANANASÁCI - 38b
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)

2. místo TUČŇÁCI - 49b
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

3. - 4. místo MRAVENCI a CHLUPÁČI - 50,5b
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Zemen Patrik, Brabenec Jakub)
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)

5. místo KEDLUBNY - 52b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Čermák Matěj)


21. 12. 2012 Vánoce v naší třídě


V pátek jsme se naposledy ve škole sešli před vánočními prázdninami. Už od rána bylo pod stromečkem plno dárečků a na lavicích místo učení bylo cukroví a jiné "nezdravé" dobroty. Čekání na rozdávání dárků st děti krátily hraním her a povídáním. Druhou hodinu si děti rozdaly dárky a třetí hodinu si je rozbalovaly a prohlížely. V 11h jsme pak šli na oběd a a ve 12h jsme už mohly vyrazit domů na prázdniny.

Vánoce ve škole:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vanoce_v_nasi_tride _21._12._2012


20. 12. 2012 Beseda s Policií ČR


Ve čtvrtek proběhla na naší škole beseda s policií. Během této besedy se děti dozvěděly o práci policie, o problematice drog, šikany a kyberšikany, mohly si prohlédnout vybavení policistů a něco z toho si mohly děti i vyzkoušet. Beseda se dětem líbila, dozvěděly se spoustu zajímavých věcí, ale také se získaly informace o nebezpečí drog a nebezpečných situacích, které mohou děti v životě potkat a jak na ně mají reagovat.

Fotografie z besedy:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Beseda_s_Policii_CR _-_20._12._2012


18. 12. 2012 Návštěva kavárny Velbloud


V úterý jsme s dětmi v hodině Čj psali vánoční blahopřání. Po velké přestávce jsme pak společně vyrazili na poštu, abychom napsaná přání odeslali. Měli jsme v plánu krátkou procházku, kterou bychom zakončili posezením v kavárně Velbloud, ale počasí nám nepřálo, tak jsme se vydali rovnou do kavárny na něco dobrého.
Tam už na nás čekala paní Tuláčková, majitelka kavárny, která kvůli nám posílila obsluhu v kavárně, aby děti nemusely dlouho čekat. Děti si vybraly, na co měly chuť a pak už si vychutnávaly dobroty, které si objednaly. Byl to hlavně medovník, někteří měli i dva kousky, zmrzlina s horkými malinami, tousty a spoustu jiných dobrot. Bylo jich hodně. Děti si to v kavárně pěkně užívaly. Od paní Tuláčkové pak děti dostaly dárek - placku s velbloudem a pozvání k další návštěvě kavárny.
Všem se nám posezení v kavárně líbilo a domluvili jsme se, že si ho někdy zopakujeme při nějaké zvláštní příležitosti.

Jak si děti užívaly návštěvu kavárny a dobroty můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Velbloud_18._12._20 12/

11. 12. 2012 Tv na sněhu


V úterý jsme hodinu Tv strávili venku a užívali jsme si sníh. Chtěli jsme postavit sněhuláky, ale vůbec nám sníh nedržel pohromadě, tak byla jen bitva se sněhovými koulemi a měli jsme soutěž o nejvyšší kopec sněhu a nejdelší hradbu ze sněhu.

Jak děti řádily na sněhu, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Tv_na_snehu_11._12. _2012

11. 12. 2012 Výtvarná výchova


Děti při hodině Vv vytvořily krásné betlémy. Do pátku si betlémy necháme vystavené ve třídě, pak si je děti odnesou domů. Někteří stihli udělat ještě také mandaly.
Ukázku najdete ve fotogalerii.


10. 12. 2012 Adventní prohlídka na zámku


Dnes jsme se vypravili opět na zámek, tentokrát na adventní prohlídku zámku. Povídali jsme si o Adventu, o Vánocích a zvycích. Dozvěděli jsme se, kdy se začaly zdobit stromečky, jaké dárky děti dříve dostávaly, co se jedlo na Štědrý den, povídali jsme si o adventním věnci, připomněli jsme si vánoční koledy a zvyky. Během povídání jsme si mohli prohlédnout výstavu betlémů spolku Příbramských betlémářů.

Fotografie z adventní prohlídky na zámku a betlémy si můžete prohlédnout na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Adventni_prohlidka_ na_zamku_-_10._12._2012/


7. 12. 2012 Aj - Lifestyle


Dnes jsme hodinu angličtiny zaměřili na zdravé a nezdravé věci. Děti vybíraly, co je dobré ke zdravému životnímu stylu a co ne. Při své práci si procvičily znalosti anglických slovíček.
Jak si s tím poradily ve svých skupinách, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Aj_-_lifestyle_-_7. _12._2012v

Pak si děti své práce ohodnotily a rozhodly, která práce se jim nejvíce líbila.
1. místo - Chlupáči
2. místo - Tučňáci
3. místo - Mravenci
4. místo - Kedlubny
5. místo - Ananasáci

7. 12. 2012 Přírodověda - pokusy s magnetem


Dnes jsme při přírodovědě prováděli pokusy s magnetem. Zkoumali jsme sílu magnetického pole v okolí magnetu, hledali jsme skrytý magnet, určovali jsme póly magnetu a zkoušeli jsme, kdy se magnety přitahují a kdy ne.
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Prv_-_magnet_-_7._1 2._2012

5. 12. 2012 M - čertovská slovní úloha


V hodině matematiky děti ve skupinách vymýšlely slovní úlohy, ve kterých také nechyběli čerti. Každá skupina měla za úkol slovní úlohu vymyslet, vypočítat, pak ji napsat na tabuli a ostatní museli slovní úlohu vyřešit. Za nejpovedenější slovní úlohu získala první místo skupina Kedlubny.
A tady je vítězná slovní úloha:

* V pekle jsou dvounozí čerti a čtyřnozí pekelní psi. Napočítali jsme 9 stvoření a 22 nohou. Kolik je pekelných psů?

Fotografie z čertovské matematiky najdete na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Certovska_matematik a_5._12._2012


5. 12. 2012 Čj - Mikulášská říkanka


Během celého dne měly děti ve skupinkách vymyslet nějakou Mikulášskou říkanku. Děti pak vybraly tu, co se jim nejvíce líbila. Byla to říkanka skupiny Mravenců:

Vzali jsme se a to je divné.
Já jsem z pekel a on z nebe.
Já jsem čert a on je Mikuláš.
Bydlíme spolu a jíme guláš.5. 12. 2012 Čj - čertovský příběh


Dnes měly děti za úkol vymyslet ve skupinách příběh, ve kterém měly použít slova ČERT, DVEŘE, ZIMA, PERNÍK, SNÍH. Když děti příběh dokončily, přečetly ho ostatním a ve skupinách si pak určily, který příběh se jim líbil. Vyhrál to příběh od skupiny Ananasáci.

Vítězný příběh, a i ty ostatní, si můžete přečíst na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/CJ-_pribeh_5.12.201 2

5. 12. 2012 Mikuláš, čerti a andělé


Dnes k nám do třídy přišel Mikuláš se svojí družinou. Už od rána bylo v celé škole rušno. Mikuláš k nám dorazil až před polednem.

A jak to u nás ve třídě při návštěvě Mikuláše a čertů vypadalo, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Mikulas_a_certi

4. 12. 2012 Tv - florbal - 8. zápas


Dnes jsme při tělocviku odehráli poslední zápas v našem florbalovém turnaji.
Rozhodující 8. zápas skončil vítězstvím družstva "Zelených" 4 : 2.

Florbalový turnaj tak vyhrálo družstvo "Zelených" 5 : 4.


3. 12. 2012 Výstava "Vánoční anděl"


Dnes jsme se s dětmi vypravili na dobříšský zámek. Šli jsme se podívat na výstavu "Vánoční anděl" , která byla na zámku v sobotu 1. 12. zahájena. Vystavují zde svoje díla malíři z Dobříše. Na výstavě jsme mohli vidět podoby andělů, nejenom těch vánočních, vytvořené různými výtvarnými a řemeslnými technikami. Výstava andělů se nám líbila a tak jsme se nechali inspirovat a při hodině výtvarné výchovy jsme si nakreslili svoje anděly. Udělali jsme si vlastní výstavu a děti pak svými hlasy vybraly tři nejhezčí anděly.

Autorkami vítězných andělů byly:
1. místo - Terezka Kozohorská (14 hlasů)
2. místo - Dianka Hošková (8 hlasů)
3. místo - Barča Ficová (7 hlasů)

Vítězné anděly a i ty ostatní můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Malovani_a_vystava_ andelu_-_3.12.2012

Fotografie z výstavy na zámku jsou na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Zamek_-_Andelska_vy stava_3._12._2012


30. 11. 2012 Rozloučení s Martinou


Dnes jsme se ve třídě rozloučili s Martinou Bednářovou, která s námi byla dnes naposledy ve škole. Od pondělí nastupuje do nové školy v Praze. Všechny děti Martině napsaly na rozloučenou krátký vzkaz s přáním. Martinka nám zase napsala vzkaz, který si máme přečíst, až s námi už ve třídě nebude. Pak jsme udělali ještě poslední společnou fotografii s Martinkou a popřáli jí, ať se jí v nové škole líbí a zapívali jsme jí písničku na přání.

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Trida_s_Martinou_30 ._11._2012

30. 11. 2012 Vyhodnocení práce ve skupinách


V pátek 30. 11. jsme vyhodnotili listopadové soutěžení ve skupinách. A jak dopadly jednotlivé skupiny?

1. místo KEDLUBNY - 93b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Čermák Matěj a Bednářová Martina)

2. místo TUČŇÁCI - 120b
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

3. - 4. místo MRAVENCI a CHLUPÁČI - 129b
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Zemen Patrik, Brabenec Jakub)
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)

5. místo ANANASÁCI - 133b
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)

Na 1. místě se již podruhé umístila skupina KEDLUBNY. Od prosince bude skupina Kedlubny bez Martiny Bednářové, která se stěhuje a odchází z naší třídy.

Fotku vítězné skupiny můžete vidět ve fotogalerii.


30. 11. 2012 Aj - FOOD (jídlo)


Dnes jsme při hodině anglického jazyka dokončili rozdělanou práci z minulé hodiny, která byla zaměřená na jídlo. Děti předvedly své práce a ve skupinách pak určily pořadí, jak se jim práce jednotlivých skupin líbila.
A jak to dopadlo?
1. místo - CHLUPÁČI
2. místo - Tučňáci
3. místo - Kedlubny
4. místo - Ananasáci
5. místo - Mravenci

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Aj-_food_30.11.2012

29. 11. 2012 Vánoční jarmark


Ve čtvrtek v naší škole již od rána vypukly přípravy na vánoční jarmark. Počasí nám vůbec nepřálo, od rána pršelo a byla zima. Po obědě se na chvíli počasí zlepšilo, tak jsme doufali, že nám to vydrží i na jarmark, který začínal od 16h, ale těsně před zahájením jarmarku začalo opět pršet a pak i sněžit. Od 15,30h jsme začali s dětmi připravovat stánek. Výrobky jsme měli nachystané v krabicích ve třídě, tak chybělo jen je nanosit do stánku a připravit k prodeji. Už před 16h u našeho stánku začínalo být plno a tak děti zahájily prodej o něco dříve. Děti zvládly prodej výrobků na výbornou, přestože měly ztížené podmínky díky ošklivému počasí.
Ráda bych moc poděkovala všem rodičům, že si našli čas a i za tak ošklivého počasí přišli na náš vánoční jarmark a nakoupením výrobků podpořili naši školu. Měli jsme radost, že jste se za námi přišli podívat skoro všichni, a že se nám podařilo díky vám téměř všechno prodat.
Také děkuji všem rodičům, kteří nám něco vyrobili k prodeji nebo nám pomohli s přípravami na vánoční jarmark.
Snad vám všechny u nás zakoupené výrobky udělaly radost.

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vanocni_jarmark_29. 11.2012

29. 11. 2012 Tv - florbal - 7. zápas


Dnešní florbalový zápas skončil nerozhodně 3 : 3, po nájezdech 6 : 6. Na zápasy je tedy turnaj opět nerozhodný, stav je 4 : 4. Příští zápas tedy bude opět napínavý.

28. 11. 2012 Aj - Jídlo


Dnes jsme při hodině anglického jazyka ve skupinách procvičovali vše,co se týká jídla. Zaměřili jsme se na zeleninu, ovoce, pití a další běžné potraviny. Příští hodinu své práce děti dokončí a svoji skupinovou práci nám pak jednotlivé skupiny představí. A na závěr prezentaci jídla každé skupiny ohodnotíme a vybereme tu nejlepší.

Podívejte se, jak děti vytvářejí své prezentace jídla v Aj:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Aj_-_jidlo_28.11.20 12

28. 11. 2012 Hv - Poznáváme písničky


Při dnešní hudební výchově jsme pokračovali v poznávání písniček, které nám jednotlivé skupiny předváděly. V minulé hodině předvedly vždy tři písničky skupiny Kedlubny, Mravenci a Tučňáci. Dnes nám předvedly své písničky Ananasáci a Chlupáči.
V poznávání písniček se umístili na 1. místě Tučňáci.
2. místo - Ananasáci
3. místo - Chlupáči
4. místo - Mravenci
5. místo - Kedlubny

Fotografie z Hv:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Hv_-_Poznavame_pisn icky_28._11._2012


27. 11. 2012 Andělíčci


Dnešní dopoledne jsme věnovali přípravám na vánoční jarmark, který už se nám rychle blíží.
Vyráběli jsme už poslední výrobek - andělíčka z těstovin. Byla to náročná práce. Ne vždy nám drželo všechno, kde mělo. Často jsme museli znovu a znovu přilepovat, odpadávaly nám hlavičky, vlásky, ručičky nebo křídla, podlaha byla plná různých druhů těstovin, občas nám někde ukápla barva, ale nakonec se nám dílo povedlo. Děti pracovaly s velkým nasazením, někomu se podařilo dokonce udělat i dva andělíčky. Nakonec jsme hotové andělíčky zabalili do celofánových sáčků a máme je připravené k prodeji.
Musím děti pochválit, protože pracovaly s velkou trpělivostí a opravdu se snažily udělat andělíčky co nejkrásnější. A než vznikl takový malý andílek, dalo to dětem opravdu plno práce. Snad se vám tedy andělíčci budou také líbit jako nám.

Podívejte se, jak jsme vyráběli andělíčky:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Andelicci_27._11._2 012


27. 11. 2012 Tv - florbal - 6. zápas


Při dnešním tělocviku jsme pokračovali v rozehraném florbalovém turnaji naší třídy. Dnes opět zvítězilo družstvo "Černých" 4 : 2 a na zápasy je stav vyrovnaný na 3 : 3. Následující zápas, který se odehraje ve čtvrtek, bude napínavý, uvidíme, které družstvo se dostane do vedení.

23. 11. 2012 Čj - Plakát na vánoční jarmark


V pátek 23. 11. jsme při hodině Čj vytvářeli ve skupinách plakáty na vánoční jarmark. Každá skupina zadaný úkol vypracovala podle svého. Na závěr si děti ve skupinách vyhodnotily své práce. Na 1. místě se umístila skupina CHLUPÁČI (ve fotogalerii), získala 1. místo od všech ostatních skupin.

A jak se plakáty tvořily a jak se dětem povedly, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Plakat_na_vanocni_j armark_23._11._2012

22. 11. 2012 Florbalový turnaj - sportovní hala


Ve čtvrtek 22. 11. proběhl ve sportovní hale turnaj ve florbalu. V týmu, který bojoval za naší školu, byli i žáci naší třídy - Ondra J., Tomáš J., Martin V. a Dianka H.. A tak když jsme dohráli zápas při hodině tělocviku, šli jsme podpořit náš tým do sportovní haly. Přestože jsme hodně fandili, tak zápas, který jsme měli možnost vidět, naše škola prohrála. Ale moc se snažili vyhrát.....

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Florbalovy_turnaj_- _sportovni_hala_22._11._2012/#DSCN2342.jpg

22. 11. 2012 Tv - florbal - 5. zápas


Ve čtvrtek 22. 11. jsme sehráli další florbalový zápas. Tentokrát jsme měli oslabené oba týmy, protože čtyři žáci naší třídy reprezentovali naší školu ve florbalovém turnaji ve sportovní hale. Dnešní zápas vyhrálo družstvo "Černých" 4 : 2 a na zápasy zatím pořád vede družstvo "Zelených" 3 : 2.

21. 11. 2012 Hv - Poznáváme písničky


Ve středu 21. 11. jsme při hudební výchově poznávali písničky, které jsme se už naučili zpívat. Tentokrát jsme je ale nezpívali. Každá skupina si připravila tři písničky, které měla předvést bez zpěvu a beze slov a ostatní skupiny měly poznat, o kterou písničku jde. Své písničky předvedly zatím tři skupiny a kromě jedné písničky děti všechny uhádly. A protože pak už nám končilo vyučování, budeme pokračovat příští hodinu a zjistíme, která skupina byla v hádání písniček nejúspěšnější.

Porady ve skupinách a předvedení písniček od skupin Kedlubny, Mravenci a Tučňáci:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Hv_-_Poznavame_pisn icky_21._11._2012

20. 11. 2012 Tv - florbal - 4. zápas


V úterý 20. 11. jsme při hodině tělocviku odehráli 4. florbalový zápas, ve kterém vyhrálo družstvo "Zelených" 6 : 3. Na zápasy vyhrává družstvo "Zelených" 3 : 1.

16. 11. 2012 Barvení větviček na vánoční jarmark


Dneska jsme ve třídě natírali trnkové větvičky na bílo. Byla to náročná a zdlouhavá práce a děti to zvládly dobře. Opravdu se snažily. Nabarvit na bílo jednu větvičku dá totiž plno práce a chce to velkou trpělivost. Bílá barva ale nebyla jen na větvičkách, ale byla skoro všude, takže nám plno času zabralo dát třídu a i sebe do pořádku. Ale nakonec jsme to zvládli. Větviček jsme také nabarvili dost, tak budeme mít co prodávat.

A jak děti pilně natíraly, můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Barveni_vetvicek_16 .11.2012

15. 11. 2012 Tv - florbal - 3. zápas


Ve čtvrtek 15. 11. děti odehrály při tělesné výchově další florbalový zápas, ve kterém tentokrát zvítězilo družstvo "Černých". Zápas skončil s výsledkem 3 : 1. Každý bojoval za své družstvo ze všech sil a celý zápas byl hodně svižný. Kdo právě nehrál, fandil, radil a povzbuzoval spoluhráče. Na zápasy vede družstvo "Zelených" 2 : 1.


13. 11. 2012 Tv - florbal - 2. zápas


V úterý 13. 11. jsme při hodině tělocviku odehráli 2. zápas ve florbalu. Opět proti sobě bojovalo družstvo „Zelených“ a družstvo „Černých“. Stejně jako minule zvítězil tým „Zelených“ o 1 branku. Konečný stav utkání byl 2 : 1.

Fotografie ze zápasu najdete na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Telesna_vychova_-_f lorbal_-_13._11._2012/

13. 11. 2012 Aj - vyhodnocení skupinové práce - Sporty


Dnes děti ve skupinách hodnotily své práce z anglického jazyka. A jak se jednotlivé skupiny umístily?

1. místo – CHLUPÁČI
2. místo – MRAVENCI
3. místo – TUČŇÁCI
4. místo – KEDLUBNY
5. místo – ANANASÁCI

A tady je vítězná skupina a její práce:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Vitez_Aj_-_sporty_1 3._11._2012/#DSCN2274.jpg

12. 11. 2012 Aj - Sporty


V pondělí 12. 11. jsme si při hodině anglického jazyka ve skupinách procvičovali sporty. Děti si přinesly obrázky různých sportů nebo si sporty, které potřebovaly, namalovaly. Doplnily je anglickými slovíčky, graficky upravily a připravily si svoji prezentaci sportů v angličtině. Každá skupina teď musí ještě představit svojí práci před třídou a pak už se jen vyhodnotí nejlepší skupina.

http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Anglicky_jazyk_-_sk upinova_prace_-_Sporty_-_12.11.2012/


9. 11. 2012 Čj - příběh


V pátek 9. 11. měly děti v hodině českého jazyka za úkol vymyslet se svojí skupinou příběh, ve kterém se musela objevit slova - úkol, babička, kino, zahrada a postel. Všichni pilně pracovali a vytvořili různé příběhy, které si můžete také přečíst:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Cesky_jazyk_-_pribe h_9._11._2012/

Všechny práce jsme si ve škole přečetli a děti pak ve skupinách rozhodly, který příběh se jim nejvíce líbil. A tady je pořadí, jak se jednotlivé skupiny umístily:

1. místo - CHLUPÁČI
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)
2. místo - KEDLUBNY
(Abbid Jan, Herel Adam, Čermák Matěj, Bednářová Martina)
3. místo - TUČŇÁCI
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)
4. místo - ANANASÁCI
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)
5. místo - MRAVENCI
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Zemen Patrik, Brabenec Jakub)


8. 11. 2012 Tv - florbal


Ve čtvrtek 8. 11. jsme při hodině tělesné výchovy letos poprvé hráli florbal. Děti se už den předem rozdělily na 2 týmy, určily si, kdo bude v brance a zvolily si jednotnou barvu trička ve svém týmu. Do zápasu tak nastoupila družstva „Zelených“ a „Černých“. V každé skupině byly tři trojice, které se během zápasu střídaly. Zápas skončil nerozhodně 4 : 4 , tak musely o vítězství rozhodnout nájezdy na branku. Nakonec bylo rozhodnuto, zvítězilo družstvo „Zelených“ o 1 branku, konečný stav zápasu tak byl 6 : 5. V úterý, při další hodině Tv, jsme naplánovali odvetné utkání.

Na fotografie z florbalového zápasu se můžete podívat na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Telesna_vychova_-_f lorbal_-_8._11._2012/6. 11. 2012 TV s nafukovacími balónky


V úterý 6. 11. jsme si užili tělocvik s nafukovacími balónky. Po rozběhání a rozcvičení jsme si nejdřív museli balónky nafouknout. Ne každý to zvládl hned napoprvé. A když už se podařilo balónek nafouknout, nebylo jednoduché na něm udělat uzel, aby se zase nevyfoukl. Při nafukování jsme si procvičili pořádně dýchání a pak jsme se pustili do soutěžení s balónky ve skupinách. Soutěžilo se v pinkání do balónků, posílání balónků, v běhu s balónkem a na závěr byl boj o balónky soupeřů, kde bylo cílem vyrazit soupeři balónek, který měl mezi koleny. Hodina tělocviku utekla rychle, ani jsme nestačili s balónky vše, co jsme měli v plánu, tak si to ještě někdy zopakujeme.

Jak děti cvičily s balónky můžete vidět na:
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Telesna_vychova_s_n afuk._balonky_6._11._2012


2. 11. 2012 Pravidla naší třídy


Během září jsme si společně vytvořili pravidla, podle kterých bychom se měli celý školní rok chovat a kterými bychom se měli řídit. A pokud na některé občas zapomeneme, máme je hned na očích, abychom si je připomněli.
Najdete je ve fotogalerii.


1. 11. 2012 Vyhodnocení práce ve skupinách


Ve středu 31. 10. jsme uzavřeli činnost ve skupinách za měsíc říjen. Všech 5 skupin se snažilo, aby při plnění úkolů, které dostávaly průběžně během celého měsíce a ve všech předmětech, dosáhly nejlepších výsledků. Záleželo nejenom na správnosti, ale často i na rychlosti, s jakou odevzdávaly vypracované úkoly. Jednotlivé skupiny pak za každý úkol získávaly body podle toho, na jakém místě se umístily. Za první místo 1 bod, za druhé místo 2 body atd. Zvítězila tak skupinka, která měla nejméně bodů. Některé skupinky byly oslabené, protože některé děti byly nemocné nebo při plnění úkolů chyběly, ale všichni bojovali s velkým nasazením. A jak dopadlo říjnové soutěžení ?

1. místo KEDLUBNY - 121,5b
(Abbid Jan, Herel Adam, Moravcová Eliška, Čermák Matěj a Bednářová Martina)

2. místo ANANASÁCI - 127b
(Mezera Ondřej, Jechort Tomáš, Kolařík Jakub, Černá Eliška, Horký Vojtěch)

3. místo TUČŇÁCI - 142,5b
(Voltr Martin, Ficová Barbora, Hošková Diana, Kadlec Tomáš, Zálešák Michal)

4. místo CHLUPÁČI - 159,5b
(Kroc Kryštof, Matějů Adam, Kozohorská Tereza, Pincová Nikola, Hamet Petr)

5. místo MRAVENCI - 169,5b
(Janda Ondřej, Svojitka Šimon, Zemen Patrik, Brabenec Jakub)

Za 1. místo získaly KEDLUDNY sladkou odměnu.

Fotku vítězné skupiny můžete vidět ve fotogalerii. Na fotce chybí dvě členky vítězné skupiny, které jsou nemocné - Eliška Moravcová a Martina Bednářová.


12. 10. 2012 - Dopravní hřiště Příbram


V pátek 12. 10. jsme se vypravili na dopravní hřiště v Příbrami. Ve škole jsme měli v pondělí dopravní výchovu a tak jsme si získané vědomosti z dopravní výchovy jeli vyzkoušet i prakticky.
Počasí nám zrovna moc nepřálo, bylo sychravo, chladno, mlha, ale naštěstí nepršelo, i když to na déšť chvílemi vypadalo.
Po příjezdu na dopravní hřiště si děti v učebně ještě zopakovaly pravidla silničního provozu a zásady bezpečné jízdy na kole, připomněly si značky a procvičily si křižovatky. A pak už vyrazily na hřiště.
Zezačátku, než si děti zvykly na dodržování všech pravidel při jízdě na kole, byla jízda na hřišti pro ně náročnější , ale pak se rozjezdily a jízdu na kole si užívaly. Nepříjemná byla jen zima a kdo neměl rukavice, tak se pak rád ohřál u teplého čaje, který nám tam uvařili nebo v učebně. Zahřát se ale také děti mohly, pokud udělaly dopravní přestupek, protože musely dělat 10 dřepů, a když byl přestupek vážnější, dřepů bylo více.
Když děti natrénovaly jízdu na hřišti, musely se vrátit do učebny a prověřit si své znalosti v testech. Pokud zvládly správně vyplnit test a neudělaly moc přestupků na dopravním hřišti, dostaly průkaz cyklisty. Všem dětem se tento průkaz ale nepodařilo získat.
Děti musím pochválit, že to celé tak dobře zvládly v tom chladném počasí, protože chvílemi to bylo v té zimě opravdu krušné.

Jak děti jezdily na dopravním hřišti, můžete vidět ve fotogalerii a zbytek fotek najdete na :
http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Dopravni_hriste_Pri bram_-12.10.2012/10. 10. 2012 - Zdravá svačinka


Ve středu 10. října 2012 se v naší třídě opět připravovaly zdravé svačiny. Tentokrát to bylo ale o něco složitější. Děti si musely nejdříve všechno ve svých skupinkách naplánovat, domluvit se, z jakých surovin budou svačinku připravovat a rozdělit si úkoly, co kdo přinese nebo nakoupí. A nakonec si musely zorganizovat práci při přípravě svačiny.
Nejdříve si děti ve skupinkách nachystaly všechny potraviny, které si na přípravu svačiny donesly a pak už se pustily do práce.
Když měly vše hotovo a naservírováno k ochutnávce, musela nejdříve každá skupinka prozradit, z čeho zdravou svačinu připravila. Než se začalo ochutnávat, hodnotilo se, která skupina nejlépe svačinu připravila. A pak už se děti konečně pustily do připraveného občerstvení. Výběr, z čeho ochutnat, byl opravdu veliký. Děti nezapomněly ani na zdravé pití. Připravily čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů, mléčné koktejly s ovocem nebo vodu s citronem.
Když děti dojedly, hodnotily ve svých skupinách práci ostatních skupin a vybíraly ty, u kterých jim nejvíce chutnalo.
Na závěr už všechny čekal jen úklid třídy, který byl oproti jiným školním dnům mnohem náročnější.

Ve fotogalerii se můžete podívat, jak se u nás zdravě „vařilo“ a hodovalo.

Ostatní fotky na: http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Zdrava_svacinka_10. 10.2012/4. 10. 2012 - Zdravá výživaVe čtvrtek 4. 10. 2012 proběhla v naší třídě přednáška o zdravé výživě. Výživová poradkyně paní Petra Hamerská seznámila děti s tím, proč a co by měly jíst, aby dobře rostly a prospívaly. Děti se dozvěděly, jak by mělo vypadat jejich stravování, jaké potraviny by měly zařadit do svého jídelníčku, jak často by měly jíst a jaké množství.
Po přednášce se děti rozdělily do skupin a s pomocí hostesek si mohly připravit jednoduchou zdravou svačinku podle své chuti. Na výběr měly celozrnnou bagetu, Ramu, šunku, mozzarellu, salát, okurku a mrkev. Pak už zbývalo jen připravenou svačinu sníst.
Dětem se akce líbila, na svačince si pochutnaly a tak jsme se rozhodli, že využijeme poznatky z přednášky o zdravé výživě a ve třídě si sami ve skupinkách připravíme zdravé občerstvení. Každá skupinka vytvoří zdravou svačinu z donesených surovin a podle svého receptu. Na závěr uděláme ochutnávku a vybereme skupinku, která připravila nejchutnější zdravou svačinu.

Fotky najdete na: http://dobris5a.rajce.idnes.cz/Zdrava_vyziva_4._10 ._2012/

Více o zdravém stravování: www.zdravejime.cz
návštěvníků stránky
celkem19 859
tento týden38
dnes1